Opäť som podľahla mojej droge – cestovaniu, ktorá mi nedovolí vysedávať doma. Po mojej ceste Pobaltím som nemohla vynechať jedno z najkrajších miest a tým je Tallinn. V meste som pár dni bývala a mala som možnosť vychutnať si jeho krásy, pamiatky, atmosféru. Pozývam Vás na menšiu prehliadku 🙂
Talinn patrí medzi jedno z najzachovalejších starovekých miest v Európe. Je to hlavné mesto Estónska. Nachádza sa na južnom pobreží Fínskeho zálivu Baltského mora a leží tu aj najdôležitejší estónsky prístav. V meste žije 400 tisíc obyvateľov. Prevažne sú to Estónci, ale nájdu sa tu aj Rusi, Ukrajinci, Bielorusi.
Prvá zmienka o meste sa datuje z roku 1154 ako staroveké osídlenie Estov. V roku 1219 dobil celé severné Estónsko dánský král Valdemar. Mesto si podmanili Dáni, ktorí mu dali názov Reval. Dnešní názov je odvodený od obyvateľov mesta „Taani linn“ čo znamená estónsky „dánské město“.
Skôr ako prejdeme do historického cestra – Starého mesta zastavme sa pri Paláci Kadriorg. Dal ho postaviť cár Peter Veľký na počesť svojej manželky Kataríny I. Dodnes pripomína cárske obdobie. V súčasnosti v ňom sídli múzeum, ktoré vystavuje najväčšie zbierky ruských umeleckých predmetov od 16. do 20. storočia.
Keď sa presunieme od paláca do mesta, možeme vidieť oddychové zóny, malé parky s fontánami, kde sa hrávajú rodiny s deťmi.
Tallinn je jedno z prvých miest, ktoré zaviedlo na základe referenda občanov dopravu v meste pre miestnych zadarmo. Turisti môžu vyuźívať MHD električky a trolejbusy cena lístku na jednosmernú cestu je 1 € pri kúpe lístka u vodiča 1,60€ .
Tallinn nie je len staroveký skanzem, ako ho niektorí nazývajú a nezastal v ňom čas. O čom svedčí napr. stavanie moderných výškových budov. A práve odtiaľto pochádza tvorca Skypu Jaan Tallin. Okrem toho sa tu rozvinuli ako medzi prvými moderné technológie ako mobilné parkovanie, systém elektronických volieb, elektronická banka, online-archívy zdravotníckych a iných dokumentov, elektronické lístky na dopravu. Dostupná bezdrôtová a výborná sieť mobilných operátorov.
Presuňme sa od modernizácie do atmosféry histórie. Do starého mesta vstúpime cez obranné brány.
Cez historické uličky prejdeme až na Radničné námestie.
Dominantnou Radničného námestia je budova Radnice z 15.storočia s gotickými oblúkmi a netypickou štíhlou a vysokou vežou.
Na Radničnom námesti nájdeme aj najstaršiu lekáreň v Eúrope. Pochádza minimálně z roku 1422 a dodnes sídlí v budove s krémovou fasádou. (na pravej strane fotky)
Historickú atmosféru sa snažia navodiť mladí, nadaní, hudobníci v dobových kostýmoch.
Práve táto historická časť Tallinnu – Staré mesto bolo v roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Ruská pravoslávna Katedrála Alexandra Něvského pochádza z roku 1990. Je typická cibulovitými kupalami, ktoré vynikájú aj z dola aj z hora – z vyhliadkových veží. Dodnes slúži pravoslávnym veriacim.
veža Tlstá Markéta – vo vnútri sídli námorné múzeum
hradby Starého mesta ukončujú našu prehliadku po Talline 🙂
Dúfam, že som Vám cez moje fotky aspoň troška priblížila jeho atmosféru a možno ho raz navštívite aj Vy.
bola som aj tam, aj o tom raz napisem :) ...
Bola si aj v Narve??? ...
Bol som tam... Ďakujem za foto.... ,-) ...
Dakujem ...
Ďakujem pekne, som rada, ze som potešila. ...
Celá debata | RSS tejto debaty