Na mojich cestách Pobaltím som zablúdila aj do krásnych litovských miest Klaipedy a letoviska Palanga a tiež historického mesta Kaunas. Ak chcete poďte spolu so mnou nahliadnuť do ich atmosféry.
Klaipeda – Palanga
Klaipeda je tretím najväčším mestom v Litve. Nachádza sa na západe krajiny pri Kuršskom zálive. Okolo mesta sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Kuršská kosa.
Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1252 kde sa v kronike spomína mesto ako hrad Memelburg. Ešte pred postavením tohoto hradu livonskými rytiermi sa miesto uvádza ako rybárska osada. Od tohoto roku mesto prešlo rôznymi zmenami. V roku 1328 bolo mesto predané nemeckým rytierom a volalo sa Memel, neskôr i pruskému vojvodctvu. V 13. a 14 storočí mesto bolo niekoľko krát povykrádané a zničené. V roku 1678 po nájazdoch Švédov bolo úplne vyhorené a následne vystavané.
Od roku 1871 až do 1. svetovej vojny mesto bolo súčasťou Nemecka. Po podpísaní Vesrsaillskej zmluvy mesto aj so severnou polovicou Kurskej kosy boli oddelené od Nemecka a stali sa medzinárodným územím. Bola tu zriadená autonómna vláda. Do roku 1923 zostalo toto ,, memelské územie“ bez štátnej príšlušnosti. V roku 1925 tam napochodovali litovský vojaci a územie pripojili k svojmu. Memel sa premenoval na Klaipeda.
V súčastnosti je zachované historické centrum mesta, ktorý sa nesie v štýle hrazdenej architektúry. Pri návšteve Klaipedy určite nesmie chýbať návšteva prístavu. Nachádza sa tu starý mlyn v ktorom je reštaurácií a zrekonštruovaná loď. Príjemná je aj prechádzka popri kanály, ktorá pokračuje ďalej do centra mesta.
Letovisko Palanga Židovská synagóga
KAUNAS
Kaunas sa nachádza približne v strede Litvy, na sútoku riek Neris a Nemunas, asi 100 km od Vilniusu.
Legenda o meste hovorí, že ho založil syn dvoch milencov Mildy a Daugeritusa, ktorý bol splodený v jaskyni neďaleko Kaunasu. Archeológovia však tvrdia, že mesto bolo založené v 13. storočí. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1361. Do 15. storočia mesto čelilo nemeckému rytierskému rádu, ktorý nakoniec porazili polsko – litovský spojenci pri Grünwaldu roku 1410. V priebehu 15. a 16 storočia mesto bohatlo obchodovaním na rieke. Mesto sa časom stalo obchodným centrom hoci mu pri rozvoji uškodili ničenia Švédov, Rusov a napoleónskej armády.
Kaunaský hrad pochádza tak ako mesto z 13. storočia. Je postavený v gotickom štýle. Vďaka rekonštrukcii je možné navštíviť aspoň časti jeho opevnenia.
Najstarší litovský kostol Sv. Juraja. V 14.storočí ho dal postaviť Vytautas Veliký ako poďakovanie za záchranu pred tatarskými nájazdmi. Určitú dobu tento kostol slúžil ako skladisko strelného prachu.
Katedrálna bazilika apoštolov sv. Petra a sv. Pavla bola dostavaná v roku 1624 no prvé zmienka sa datuje už v roku 1413. Kostol bol postavený v gotickom štýle. Trpel mnohými vojnami a nájazdami. V roku 1671 bol prestavený a získal renesančné črty. Po požiari strechy sa prestavila jedna veža. Súčasný podoba kostola je z ďalšej rekonštrukcie v roku 1800. V roku 1895 bola južná ľod rozšírená o kaplnku Najsvätejšej sviatosti. Taktiež sa tu nachádza neogotický mauzóleum Maironis.
Kostol bol povýšený do katedrálneho postavenia pápežom Levom XIII v roku 1895. A titul baziliky získal v roku 1926.
Stará radnica v ktorej je dnes infocentrum a múzeum.
Radničné námestie
Súčasná radnica
Kostol sv. Michala Archanjela bol postavený v 19. storočí v netradičnom neo – byzantskom slohu, päť kupolovom štýle so stĺpmi z korintskej archiktetury.
Lanovka na Zelený kopec
Kostol Kristvoho vzkriesenia na Zelenom kopci.
Židovská synagóga
Konečne: Aspoň trochu nahliadnutia k Pobaltiu. ...
Celá debata | RSS tejto debaty